पेमा लामाको नेतृत्व मा तामाङ समाज नेदरल्याण्डको गठन

|

लामो समयदेखि नेदरल्याण्ड बसोबास गर्दै आइरहेको नेपाली मूलका तामाङहरुले सामाजिक सस्था तामाङ समाज नेदरल्याण्डको गठन गरेको छ ।

लामो समय अघि देखि नै आन्तरिक रुपले बिभिन्न सास्कृतिक, भाषिक र मौलिकता झल्किने बिभिन्न किसिमका कार्यक्रमहरु समेत गर्दै आइरहेको थियो ।

यस कार्यलाई निरन्तरता दिनको निम्ति तामाङ समाज नेदरल्याण्ड सस्थाको आबश्यकता महशुष भएकोले समाजसेवी पेमा लामाको अध्यक्षतामा तामाङ समाज नेदरल्याण्ड गठन भएको छ ।

यस सस्थालाई मुर्त रुप दिने उदेश्यले बिश्व कोभिडको बिसम परिस्थितिलाई मध्ये नजर गर्दै यहि मङ्सिर, १३ गते २०७७ साल शनिबार (तदानुसार नोभेम्बर २८ तारिख २०२०, शनिबार) का दिन सम्पन्न अनलाइन (जुम भर्चुअल) कार्यक्रमद्वारा बिधान मस्यौदा समितिका श्रीमती शान्ति थोकरको संयोजकत्वमा सदस्यहरु बीच ब्यापक छलफल गरि तामाङ समाज नेदरल्याण्डलाई सस्थागत बनाएको छ ।

सो कार्यक्रममा तामाङ समुदायको आफ्नो मौलिक भाषा, लिपि, धर्म, भेष-भुषा, कला, सस्कार, सस्कृति जस्ता अत्यन्त महत्वपुर्ण पहिचानमुखी बिषयहरुलाई थप जीवित र बिदेशी भुमिहरुमा पनि यसको बिकास, प्रबर्दन र सम्बर्दन गर्ने मुख्य उदेश्य रहेको भन्दै प्रस्तुत गरिएको थियो साथै बिदेशी भुमिबाट जन्म थलो नेपालमा आपत विपदमा परेका तामाङ समुदायहरुलाई सहयोग गर्ने, शैक्षिक, आर्थिक, राजनैतिक जस्ता समाज रुपान्तरण का मुख्य अंगहरुमा पनि तामांग युवाहरुको पहुचलाई सक्रिय गराउन समन्वयको भूमिका खेल्ने एबम समन्वय गर्दै समाज प्रतिको गहन जिम्मेवारी बहन गर्दै जाने जस्ता धेरै महत्वपुर्ण अभिब्यक्तिहरु सहित कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।

सस्थापक तथा तदर्थ कार्यसमितिको विवरण :
अध्यक्ष – पेमा लामा
उपाध्यक्ष – राम कुमार तामाङ
सचिब – राम बहादुर तामाङ
कोषाध्यक्ष – लीला लामा
सदस्य – उषा लामा
सदस्य – लोकमान तामाङ
सदस्य – आयुष्मा लामा
सदस्य – पासांग डोल्मा तामाङ
सल्लाहकार – शान्ति थोकर
सल्लाहकार – रण लामा
सल्लाहकार – आतिराम तामाङ

त्यसै गरि भर्चुअल कार्यक्रममा सस्थाको भावी योजना, समाजप्रति निभाउनु पर्ने उत्तरदायित्व लगाएतका थुप्रै बिचारहरु राख्दै वर्तमान अध्यक्ष श्री पेमा लामाले अबको जिम्मेवारी युवाहरुको हो र तामाङ भाषा, सस्कृति र सस्कारलाई हामी विश्वको जुन सुकै कुनामा रहे पनि तनमन देखि नै जगेर्ना गर्न पछी हट्नु नहुने प्रसंग राख्नु भयो ।

तामाङ समाज नेदरल्याण्डको बिधान परिधि भित्र रहेर छिटै नै विभिन्न बिभागहरु जस्तै सन्चार बिभाग, भाषा साहित्य बिभाग, धार्मिक (लामा–बोन्बो) बिभाग, युवा संगठन बिभाग, महिला बिभाग, शैक्षिक बिकाश कोष बिभाग, खेलकुद बिभाग, आदिको पनि बिस्तार गर्ने प्रस्ताब संगै आगामी ६ महिना भित्रमा अधिबेशन आयोजना गरि अर्को चुस्त-स्फुर्त कार्यसमितिको निर्माण गर्ने  नब गठित संस्थाका अध्यक्ष पेमा लामाज्युद्वारा जानकारी दिनु भयो ।

यस तामाङ समाज नेदरल्याण्ड सस्थाको स्थापनाले नेदरल्याण्डबासी तामाङ समुदायमा हर्ष र सामाजिक सद्भावना जस्ता मानवीय कर्मप्रति प्रेरणा मिल्ने बिश्वास गरेको छ

बिदेशी भूमिमा रहेर पनि अबका दिनहरुमा सबै एकजुट भएर तामांगहरुको चाड-पर्बहरु, मौलिक सस्कृतिसंग सम्बन्धित हरेक कार्यहरु सामुहिक रुपमा सम्पन्न गरि नेपाल र नेपालीहरुको पहिचान तथा लोकप्रियता हरुलाई अन्तरास्ट्रिय स्तरमा प्रबर्धन गर्ने मनशाय रहेको प्रस्ट पार्नु भयो र साथै आगामी दिनहरुमा नेपाल लगायत विश्वको सबै तामांग सघ-सस्थाहरुसंग समन्यव र हातेमालो गर्ने प्रतिज्ञा सहित नब गठित कार्यसमितिले जिम्मेवारी बोध गरेको व्यक्त गर्नु भएको छ ।

२०७७ मंसिर १९, शुक्रबार प्रकाशित

निरन्तर समाचारको लागि तपाई हामीसँग फेसबुक / ट्विटरमायुट्युवमा पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।