पर्यटन उद्योग पुनरागमनको लागी नेपाल पर्खिदै

|

गजेन्द्र मल्ल / कोभिड १९ ले बिश्वमा ल्याएको प्रतिकुल प्रभाव जस्तै नेपाली पर्यटन क्षेत्रको कोर (मुख्य द्वारमा) मा हल्लाएको छ । यो स्वभाविक हो, तर यो दुर्दशा बाट कसरी अगोतन्नी हुने भनेर सोच र बहश गर्ने अचुक समय पनि हामी बाट द्रुत गतिमा बहाव गईरहेको छ । पर्यटनको गतिशिलतानै त्यसको गन्तब्यबाट निर्धारणपर्यटन पुनरागमनको लागी समय लिनेछ

कोभिड १९ ले बिश्वमा ल्याएको प्रतिकुल प्रभाव जस्तै नेपाली पर्यटन क्षेत्रको कोर (मुख्य द्वारमा) मा हल्लाएको छ । यो स्वभाविक हो, तर यो दुर्दशाबाट कसरी बाहिर निस्किने भनेर सोच र बहश गर्ने अचुक समय पनि हामीबाट द्रुत गतिमा बहाव गईरहेको छ । पर्यटनको गतिशिलतानै त्यसको गन्तब्यबाट निर्धारण हुने हो । पर्यटन वजार जब व्यापारविहीन हुन्छ, कुनै व्यापार हुँदैन त्यहाँ कुनै र कसैको गन्तब्य पनि छैन भनेर बुझिदिनु पर्छ । पछिल्लो महिनाहरुमा ठप्प भएको पर्यटन बजारको फेरी शुरु हुने गतिशीलताले हामी सबैलाई कहाँ अवतरण हुनेछौं भनेर कसैले भन्न सकिरहेको छैन , र कसैले ठोस पुर्वक सोचेर कार्यक्रमहरुको डिजाईन पनि गरीएको छैन, न सरकारी निकायले , न त प्राईभेट ब्यपारीहरुले । समय अन्यौल ग्रस्त छ, त्यसैको किनारमा गएर सबै जना कुराकानीमा भुलिराखेको समय छ । तर यो एउटा यस्तो ऐतिहासिक मौका हो की नेपाली पर्यटन बजारलाई पुनः परिभाषा गरेर नँया गन्तब्यमा पुर्याउनु पर्दछ ।
प्रत्येक कालो बादलको घेरामा हुने चाँदिको घेरा झै नेपाली पर्यटन उद्योगको यति बिघ्न निराशाहरु बिचमा पनि शुन्दर भबिष्यको बाटो दोर्ह्याउनु सक्नु पर्छ । यस क्षेत्रमा लागेका हिमायती कर्णधारहरुले । हो यी अनेक चुनौतिहरूको बीचमा, अनिश्चिततासंग विश्व र पर्यटन उद्योग पुलअप गर्न कोशिस गर्दैछ, एउटा नयाँ भविष्यको बाटोमा, एक सुधारको साथ र पुनः कल्पना साथ । यो तब सफल हुनेछ जब हामी प्रत्येकले आफ्नो जोशलाई काममा फर्काउन सक्छौं ।
पर्यटन उद्योगलाई पुनःजीवित गर्नका लागि पछिल्ला क्षेत्रहरू मध्ये एक हुन अझै २०२१ मा हराउन सक्छौं । देश पर्यटनमा आधारित अर्थव्यवस्थामा एक अभूतपूर्व अनिश्चितता हामी देख्न सक्छौं । किनकी व्यवसाय बिरामीलाई थाहा छैन कि यस बर्ष पर्यटन गतिविधिहरू कहिले सुरू हुन्छ । स्वास्थ्य र सुरक्षा जस्ता संवेदन बिषय पनि यसको पर्याय हुने भएकोले यात्रुको निर्णय हामी गंतब्यमा नपरेसम्म हामी अलमलमा नै हुनेछौ । अबको पाईलाहरु अगाडी बढाउनमा योसँगै धेरै गन्तव्यहरू जस्तै स्वास्थ्य मन्त्रालयहरू, बैंकहरू, बिमाहरु, लगानीकर्ताहरू, र निजी क्षेत्रको साथमा साथ काम गर्न आवश्यक छ जसलाई राम्रोसँग समन्वय, सूचित र पारदर्शी ढंगले अगाडि बढाउन महत्वपूर्ण छ । कोभिड १९ महामारीको कारण विश्वव्यापी रूपमा शान्ति रोक्ने व्यवसायमा नेपालको प्रवास र पर्यटनमा आधारित अर्थव्यवस्थाको गम्भीर असर पर्दै आएको छ ।पर्यटन क्षेत्र नेपाल र अन्य देशहरूद्वारा लगाएको यात्रा प्रतिबन्ध र उडानहरू रद्द गर्ने एयरलाइन्सले प्रभावित गरेको छ । विश्व यात्रा र पर्यटन परिषदका अनुसार यात्रा र पर्यटन क्षेत्रले नेपालको अर्थतन्त्रमा करीव २४० अर्ब रुपैयाँ खर्च ग¥यो र १ लाख भन्दा बढी रोजगारीलाई सहयोग पु¥यायो । केन्द्रीय बैंक तथ्याङ्क २०१८ को कुल विदेशी मुद्रा विनिमय (कम फिर्ती) को बारेमा ६१७,२६३ हजार अमेरिकी डलर रहेको देखाउँदछ । पर्यटन, जुन नेपालको कुल गार्हस्थ्य उत्पादनको आठ प्रतिशत हो, राष्ट्रिय अर्थतन्त्रका लागि महत्वपूर्ण छ । डब्ल्यूटीटीसीको प्रतिवेदनमा भनिएको छ कि गत वर्ष नेपालमा पर्यटन र पर्यटन लगानी १६.५ अर्ब रुपैयाँ हो जुन कुल लगानीको प्रतिशत हो । विश्व पर्यटन संगठन ( यूएनडब्ल्यूटीओका अनुसार २०२० मा विश्वले ३०० देखि ४५० अर्ब डलरको अन्तर्रा्ष्ट्रिय पर्यटन प्राप्तिमा गिरावट आएको देख्न सक्ने छ । जुन २०१९ मा १.५ ट्रिलियन अमेरिकी डलरको झन्डै एक तिहाइ हो, विश्वव्यापी गन्तव्य स्थानको ९६ प्रतिशतमा यात्रा प्रतिबन्ध छ ।

अन्तरराष्ट्रिय नागरिक उड्डयन संगठनको अनुमान छ कि २०१९ को तुलनामा २०२० मा ४४ प्रतिशत देखि ८० प्रतिशत सम्म अन्तरराष्ट्रिय यात्रुहरुको समग्र कटौती हुनेछ । यदि तत्काल राहत प्याकेज छैन भने नेपाली एयरलाइन्सहरु पनि चाँडै कुनै पनि समयमा धरासायी हुनसक्दछ । किनभने कोभिड १९ संकट, एक एयरलाइन्स अपरेटरले प्रतिक्रिया व्यक्त गरे र यस किसिमको संकटमा पर्यटन उद्योग पहिलो पटक प्रभावित भएको थियो र निको हुन सक्ने अन्तिम अवस्था हुनेछ । लकडाउन पछि रोग संक्रमित मानिसहरु पछि यसले फुर्सतको यात्राको लागि केही समय लिन सक्नेछ । विश्वव्यापी आर्थिक अवस्थाका कारण पुनः सुरु हुन। त्यसैले हामी यस अन्तिम वर्षमा एक रिकभरीको आशा गर्दैनौं ।

अन्तरराष्ट्रिय पर्यटनले कोविड १९ को कारण विश्वव्यापी प्रभावमा २२५ ले गिरावट आएको छ । युनिफाइड टुरिस्ट इन्फोर्मेशन सिस्टम (यूटीआईएस)ले विश्वको सबैभन्दा ठूलो टूर अपरेटरले आफ्नो विश्वव्यापी संचालनलाई मापन गर्ने र कोरोना भाइरस महामारीको पछिल्लो कमजोर यात्रा र पर्यटन बजारको तयारीका लागि ८००० रोजगारी घटाउने योजनाको घोषणा गरेको छ । अष्ट्रेलियामा आधारित अन्तरराष्ट्रिय पर्यटन विज्ञका अनुसार यो सामान्य फिर्ता हुनु अघि कम्तिमा तीन बर्ष लाग्न सक्छ । कतार एयरवेजले ९००० भन्दा बढी रोजगारी काट्ने छ ,एयरलाइनका प्रमुख भन्छन कि उनीसँग काम गर्ने शक्ति घटाउने बाहेक अरू विकल्प छैन किनकि हवाई यात्रा लगभग लकडाउनद्वारा मेटिएको छ ।

पर्यटन मन्त्रीका अनुसार पर्यटन क्षेत्र पुर्नजीवित गर्न १० वर्षे रणनीति ल्याइने (संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयनमन्त्री योगेशकुमार भट्टराईले कोभिड–१९ बाट थलिएको पर्यटन क्षेत्रलाई पुर्नजीवित गर्न १० वर्षे रणनीतिक अवधारणा ल्याइने जानकारी दिए ।
पर्यटन पक्कै पछाडि उछाल हुनेछ । प्रारम्भमा यो सेवा प्रदायकको साथ सीधा बुक गरिएको व्यक्तिगत र परिवारको साथ आबद्ध घरेलू यात्राको साथ सुरू हुनेछ । एक पटक एयरलाइन्सले आफ्नो तालिका उडानहरू शुरू गरेपछि अन्तरराष्ट्रिय पर्यटन सुरू हुन्छ । हामीले चीन र भारतबाट सुरुमा क्रान्ति हुनेछ । त्यस पछि विदेशीहरु विजय कुमार अमात्या(प्रमुख कार्यकारी अधिकृत कोरा पर्यटन लिमिटेड उनले थपे । मलाई लाग्छ अब सम्पूर्ण पर्यटन उद्योगका लागि यो सोच्ने समय भयो कि यसको जिम्मेवार र दिगो हुनु भनेको के हो। हुनसक्छ, कोभिड १९ पछि यी लक्ष्यहरू प्राप्त गर्न हाम्रो प्रतिबद्धताको प्रतिज्ञा गर्न सही समय हुनेछ । भविष्यमा पर्यटन कस्तो देखिन्छ भनेर सोच्न पनि आवश्यक छ र हाम्रो सम्पूर्ण उद्योगले पर्यटनका लागि नयाँ उत्पादनहरू र रणनीति विकासमा संलग्न हुनुपर्दछ ।
ठूला आयात गर्ने देशहरू (चीन, संयुक्त राज्य अमेरिका, जापान र दक्षिण कोरिया)मा सुस्त आर्थिक गतिविधिले गर्दा कच्चा तेलको माग खस्कँदै गएकोले मूल्यमा दबाब दिइरहेको छ। तर पेट्रोलियम निर्यात गर्ने देशहरूको संगठन ओपेकले दिएको प्रतिक्रियाले अर्थशास्त्रीहरुलाई अलमल्लमा पारेको छ ।
अर्को स्तब्ध पार्ने समाचार नेपाल पर्यटन उद्योगीहरुको लागि कैलास मानसरोवर यात्रा मार्ग ८० किलोमिटर द्वारा छोटो कटौती गरियो । भारतले एकपक्षीय रूपमा लिपुलेखको नेपाली क्षेत्र हुँदै तिब्बतको लागि लिंक सडक निर्माण गरिएको कुरा प्रकाशमा आएको छ । लिम्पियाधुरा र लिपुलेख एक सार्वभौम नेपाली क्षेत्र हो । यसले भारतीय पर्यटनमा असर पार्नेछ स्रोतको माध्यमबाट बार्षिक ४५ हजार भारतीय पर्यटक लिपुलेक हुँदै मानसरोवर गए नेपालले साढे १३ अर्ब आम्दानी गुमाउने छ । नेपाली अर्थतन्त्रले मुख्यतया तीन मोर्चा—रेमिट्यान्स प्रवाह, पर्यटन उद्योग र अन्तरराष्ट्रिय व्यापारमा छोड्ने प्रभाव प्रभाव देख्न सक्छ । सेवा क्षेत्र र कृषिमा आधारित अर्थतन्त्रको प्रकृतिलाई ध्यानमा राख्नुपर्दछ । पर्यटन वजार जब व्यापारविहीन हुन्छ, कुनै व्यापार हुँदैन त्यहाँ कुनै र कसैको गन्तब्य पनि छैन भनेर बुझिदिनु पर्छ । पछिल्लो महिनाहरुमा थप्प भएको पर्यटन बजारको फेरी शुरु हुने गतिशीलताले हामी सबैलाई कहाँ अवतरण हुनेछौं भनेर कसैले भन्न सकिरहेको छैन , र कसैले ठोस पुर्वक सोचेर कार्यक्रमहरुको डिजाईन पनि गरीएको छैन, न सरकारी निकायले , न त प्राईभेट ब्यपारीहरुले । समय अन्यौल ग्तस्त छ, त्यसैको किनारमा गएर सबै जना कुकानीमा भुलिराखेको समय छ । तर यो एउटा यस्तो एतिहासिक मौका हो की नेपाली पर्यटन बजारलाई पुनस् परीभाषा गरेर नँया गन्तब्यमा पुर्याउने ।

प्रत्येक कालो बादलको घेरामा हुने चाँदिको घेरा झै नेपाली पर्यटन उद्योगको यति बिघ्न निराशाहरु बिचमा पनि शुन्दर भबिष्यको बाटो दोर्ह्याउनु सक्नु पर्छ, यस क्षेत्रमा लागेका हिमायति कर्णधारहरुले । हो यी अनेक चुनौतिहरूको बीचमा, अनिश्चितता संग विश्व र पर्यटन उद्योग पुलअप गर्न कोशिस गर्दैछ, एउटा नयाँ भविष्यको बाटोमा, एक सुधारको साथ र पुनः कल्पना साथ । यो तब सफल हुनेछ जब हामी प्रत्येकले आफ्नो जोशलाई काममा फर्काउन सक्छौं । पर्यटन उद्योगलाई पुनर्जीवित गर्नका लागि पछिल्ला क्षेत्रहरू मध्ये एक हुन अझै २०२१ मा हराउन सक्छौं । देश पर्यटनमा आधारित अर्थव्यवस्था मा एक अभूतपूर्व अनिश्चितता हामी देख्न सक्छौं । किनकी व्यवसाय बिरामीलाई थाहा छैन कि यस बर्ष पर्यटन गतिविधिहरू कहिले सुरू हुन्छ । स्वास्थ्य र सुरक्षा जस्ता संवेदन बिषय पनि यसको पर्याय हुने भएकोले यात्रुको निर्णय हामी गंतब्यमा नपरेसम्म हामी अलमलमा नै हुनेछौ । अबको पाईलाहरु अगाडी बढाउनमा यो सँगै धेरै गन्तव्यहरू जस्तै स्वास्थ्य मन्त्रालयहरू, बैंकहरू, बिमाहरु, लगानीकर्ताहरू, र निजी क्षेत्र को साथमा साथ काम गर्न आवश्यक छ जसलाई राम्रोसँग समन्वय, सूचित र पारदर्शी ढंगले अगाडि बढाउन महत्त्वपूर्ण छ ।

कोभिड १९ महामारीको कारण विश्वव्यापी रूपमा पीस रोक्ने व्यवसायमा नेपालको प्रवास र पर्यटनमा आधारित अर्थव्यवस्थाको गम्भीर असर पर्दै आएको छ।पर्यटन क्षेत्र नेपाल र अन्य देशहरू द्वारा लगाएको यात्रा प्रतिबन्ध र उडानहरू रद्द गर्ने एयरलाइन्सले प्रभावित गरेको छ। विश्व यात्रा र पर्यटन परिषदका अनुसार यात्रा र पर्यटन क्षेत्रले नेपालको अर्थतन्त्रमा करीव २४० अर्ब रुपैयाँ खर्च गर्‍यो र १ लाख भन्दा बढी रोजगारीलाई सहयोग पुर्‍यायो । केन्द्रीय बैंक तथ्याङ्क २०१८ को कुल विदेशी मुद्रा विनिमय (कम फिर्ती) को बारेमा ६१७,२६३ हजार अमेरिकी डलर रहेको देखाउँदछ ।पर्यटन, जुन नेपालको कुल गार्हस्थ्य उत्पादनको आठ प्रतिशत हो, राष्ट्रिय अर्थतन्त्रका लागि महत्वपूर्ण छ । डब्ल्यूटीटीसीको प्रतिवेदनमा भनिएको छ कि गत वर्ष नेपालमा पर्यटन र पर्यटन लगानी १६.५ अर्ब रुपैयाँ हो जुन कुल लगानीको प्रतिशत हो । विश्व पर्यटन संगठन ( यूएनडब्ल्यूटीओका अनुसार २०२० मा विश्वले ३०० देखि ४५० अर्ब डलरको अन्तर्राष्ट्रिय पर्यटन प्राप्तिमा गिरावट आएको देख्न सक्ने छ, जुन २०१९ मा १.५ ट्रिलियन अमेरिकी डलरको झन्डै एक तिहाइ हो, विश्वव्यापी गन्तव्य स्थानको ९६ प्रतिशतमा यात्रा प्रतिबन्ध छ ।
अन्तर्राष्ट्रिय नागरिक उड्डयन संगठनको अनुमान छ कि २०१९ को तुलनामा २०२० मा ४४ प्रतिशत देखि ८० प्रतिशत सम्म अन्तर्राष्ट्रिय यात्रुहरुको समग्र कटौती हुनेछ। यदि तत्काल राहत प्याकेज छैन भने नेपाली एयरलाइन्सहरु पनि चाँडै कुनै पनि समयमा दिवालिया हुनसक्दछ किनभने कोभिड १९ संकट, एक एयरलाइन्स अपरेटरले प्रतिक्रिया व्यक्त गरे र यस किसिमको संकटमा पर्यटन उद्योग पहिलो पटक प्रभावित भएको थियो र निको हुन सक्ने अन्तिम अवस्था हुनेछ, लकडा उठाइए पनि र रोग सुसाइड्स पछि यसले फुर्सतको यात्राको लागि केही समय लिन सक्नेछ विश्वव्यापी आर्थिक अवस्थाका कारण पुनः सुरु हुन।त्यसैले हामी यस अन्तिम वर्षमा एक रिकभरीको आशा गर्दैनौं ।
अन्तर्राष्ट्रिय पर्यटनले कोविड १९ को कारण विश्वव्यापी प्रभावमा २२५ ले गिरावट आएको छ ।युनिफाइड टुरिस्ट इन्फोर्मेशन सिस्टम ९यूटीआईएस० ले विश्वको सबैभन्दा ठूलो टूर अपरेटरले आफ्नो विश्वव्यापी संचालनलाई मापन गर्ने र कोरोनाभाइरस महामारीको पछिल्लो कमजोर यात्रा र पर्यटन बजारको तयारीका लागि ८००० रोजगारी घटाउने योजनाको घोषणा गरेको छ।अष्ट्रेलियामा आधारित अन्तर्राष्ट्रिय पर्यटन विज्ञका अनुसार यो सामान्य फिर्ता हुनु अघि कम्तिमा तीन बर्ष लाग्न सक्छर कतार एयरवेजले ९००० भन्दा बढी रोजगारी काट्ने छ ,एयरलाइनका प्रमुख भन्छन कि उनीसँग काम गर्ने शक्ति घटाउने बाहेक अरू विकल्प छैन किनकि हवाई यात्रा लगभग लकडाउनद्वारा मेटिएको छ । पर्यटन मन्त्रीका अनुसार पर्यटन क्षेत्र पुर्नजीवित गर्न १० वर्षे रणनीति ल्याइने (संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयनमन्त्री योगेशकुमार भट्टराईले कोभिड–१९ बाट थलिएको पर्यटन क्षेत्रलाई पुर्नजीवित गर्न १० वर्षे रणनीतिक अवधारणा ल्याइने जानकारी दिए ।

पर्यटन पक्कै पछाडि उछाल हुनेछ। प्रारम्भमा यो सेवा प्रदायकको साथ सीधा बुक गरिएको व्यक्तिगत र परिवारको साथ आबद्ध घरेलू यात्राको साथ सुरू हुनेछ। एक पटक एयरलाइन्सले आफ्नो तालिका उडानहरू शुरू गरेपछि अन्तर्राष्ट्रिय पर्यटन सुरू हुन्छ। हामीले चीन र भारतबाट सुरुमा क्रान्ति हुनेछ तेस पछि विदेशीहरू ूविजय कुमार अमात्या(प्रमुख कार्यकारी अधिकृत कोरा पर्यटन लिमिटेड उनले थपे । मलाई लाग्छ अब सम्पूर्ण पर्यटन उद्योगकालागि यो सोच्ने समय भयो कि यसको जिम्मेवार र दिगो हुनु भनेको के हो। हुनसक्छ, कोभिड १९ पछि यी लक्ष्यहरू प्राप्त गर्न हाम्रो प्रतिबद्धताको प्रतिज्ञा गर्न सही समय हुनेछ। भविष्यमा पर्यटन कस्तो देखिन्छ भनेर सोच्न पनि आवश्यक छ र हाम्रो सम्पूर्ण उद्योगले पर्यटनका लागि नयाँ उत्पादनहरू र रणनीति विकासमा संलग्न हुनुपर्दछ। ठूला आयात गर्ने देशहरू (चीन, संयुक्त राज्य अमेरिका, जापान र दक्षिण कोरिया) मा सुस्त आर्थिक गतिविधिले गर्दा कच्चा तेलको माग खस्कँदै गएकोले मूल्यमा दबाब दिइरहेको छ। तर पेट्रोलियम निर्यात गर्ने देशहरूको संगठन ओपेकले दिएको प्रतिक्रियाले अर्थशास्त्रीहरुलाई अलमल्लमा पारेको छ। अर्को स्तब्ध पार्ने समाचार नेपाल पर्यटन उद्योगीहरुको लागि कैलास मानसरोवर यात्रा मार्ग ८० किलोमिटर द्वारा छोटो कटौती गरियो।
भारतले एकपक्षीय रूपमा लिपुलेखको नेपाली क्षेत्र हुँदै तिब्बतको लागि लिंक सडक निर्माण गरिएको कुरा प्रकाशमा आएको छ।लिम्पियाधुरा र लिपुलेख एक सार्वभौम नेपाली क्षेत्र हो। यसले भारतीय पर्यटनमा असर पार्नेछ स्रोतको माध्यमबाट बार्षिक ४५ हजार भारतीय पर्यटक लिपुलेक हुँदै मानसरोवर गए नेपालले साढे १३ अर्ब आम्दानी गुमाउने छ । नेपाली अर्थतन्त्रले मुख्यतया तीन मोर्चा — रेमिट्यान्स प्रवाह, पर्यटन उद्योग र अन्तर्राष्ट्रिय व्यापारमा स्पिलओभर प्रभाव देख्न सक्छ। सेवा क्षेत्र र कृषिमा आधारित अर्थतन्त्रको प्रकृतिलाई ध्यानमा राख्नु पर्छ ।

२०७७ जेष्ठ ३०, शुक्रबार प्रकाशित

निरन्तर समाचारको लागि तपाई हामीसँग फेसबुक / ट्विटरमायुट्युवमा पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।