चे गुएवराको क्रान्तिको धारणा

|

गजेन्द्र मल्ल / एक मानिस जो आफैलाई पौराणिक कथा बनाउन सफल छ । “हास्यास्पद देखिन्छ जोखिममा, म भन्न चाहन्छु कि साँचो क्रान्तिकारी प्रेमको एक महान भावना द्वारा निर्देशित छ। यो गुणस्तरको कमी भएको वास्तविक क्रान्तिकारीको बारेमा सोच्न असम्भव छ। ” अर्नेस्टो “चे” गुएवराचे गुएवरा अर्जेन्टिनीमा जन्मेका, क्युवाली क्रान्तिकारी नेता थिए जो वामपन्थी नायक बने। अल्बर्टो कोर्डा द्वारा उनको एक तस्वीर २० औं शताब्दी को एक प्रतिष्ठित छवि भयो। अर्नेस्टो गुवारा डे ला सेर्ना, चे गुएवाराका नामले परिचित छन्, १४ जुन १९२८ मा अर्जेन्टिनाको रोजारियोमा एक मध्यमवर्गीय परिवारमा जन्म भएको थियो। उनले ब्युनोस आयर्स विश्वविद्यालयमा चिकित्साको अध्ययन गरे र यस समयमा दक्षिण र मध्य अमेरिकामा व्यापक रूपमा यात्रा गरे। उनले देखेका व्यापक गरीबी र उत्पीडनले मार्क्सवादप्रति उनको रुचिलाई ध्यानमा राखेर दक्षिण र मध्य अमेरिकाको समस्याहरूको एक मात्र समाधान सशस्त्र क्रान्ति हो भन्ने कुरामा उनी विश्वस्त भए।

१९५४ मा उनी मेक्सिको गए र त्यसपछिको साल उनले क्युवाली क्रान्तिकारी नेता फिदेल कास्त्रोलाई भेटे। गुवारा कास्ट्रोको २६ जुलाईको आन्दोलनमा सामेल भए र क्युवाली तानाशाह फुल्जेनसियो बटिस्टाको बिरूद्ध यसको छापामार युद्धको अन्तिम सफलतामा प्रमुख भूमिका खेले। कास्ट्रोले १९५९ मा बटिस्टालाई पन्छाए र क्युवामा सत्ता लिए। १९५९- १९६१ देखि, गुवारा क्युबाको नेश्नल बैंकका अध्यक्ष र त्यसपछि उद्योग मंत्री थिए। यस स्थितिमा उनले क्युबाका लागि राजदूतको रूपमा विश्व भ्रमण गरे। घरमै उनले भूमि पुन: वितरण र उद्योगको राष्ट्रियकरणको लागि योजनाहरू गरे।संयुक्त राज्यका कट्टर विरोधी, उनले कास्ट्रो शासनलाई सोभियत संघको साथ पक्तिबद्धतातिर निर्देशित

अमेरिकी व्यापार प्रतिबन्ध र असफल सुधारको परिणामस्वरूप क्युवाली अर्थव्यवस्था कमजोर भयो। यस कठिन समयमा गुवेराले क्युबाका अन्य नेताहरूसँग लड्न थाले। पछि उनले विकासोन्मुख देशका अन्य ठाउँहरूमा पनि क्रान्ति फैलाउने चाहना व्यक्त गरे र १९६५ मा क्यास्त्रोले घोएवारले क्युबा छोडेको घोषणा गरे। यसपछि गुवेराले अफ्रिकामा, विशेष गरी कन्गोले विद्रोही सेनालाई छापाखानाको युद्धमा तालिम दिन केही महिना बिताए। उसको प्रयास असफल भयो र १९६६ मा उनी लुकाएर क्युवा फर्किए। क्युबाबाट उनी बोलिभिया गए जहाँ रेने ब्यारिएन्टोस ओर्टोसको सरकारको बिरूद्ध विद्रोह गर्ने सेनाको नेतृत्व गर्न। अमेरिकी सहयोगमा बोलिभियाली सेनाले गुभारा र उनका बाँकी लडाकुहरूलाई पक्रे। उनलाई ९ अक्टूबर १९६७ मा ला हिगुएराको बोलिभिया गाउँमा मृत्युदण्ड दिइयो र उनको शरीरलाई गोप्य ठाउँमा गाडियो। १९९७ मा उनको बाँकी शरीर भेटियो, शव निकाले र क्युबा फर्किए, जहाँ उनलाई फर्काइयो र खण्डित गरियो । यदि तपाईं पहिचानको झटका हर चोटि अनुभव गर्नुहुन्छ जब तपाईं दाढी गरिएको अनुहार र कालो बेरेटले टी-शर्टमा इम्लाबोन गरिएको देख्नुहुन्छ, तपाईं एक्लो हुनुहुन्न। चे गुएवराको यो विश्व प्रसिद्ध पोष्टर मूल रूपमा आयरिश कलाकार जिम फिट्जपाट्रिकले चित्रित गरेका थिए जब दुईजना एक अर्कालाई किल्कीको पबमा भेटे पछि ।

५३ बर्ष पछि पनि उसको तस्विर फोटोग्राफीको इतिहासमा सबैभन्दा धेरै पुन: उत्पादन गरिएको छवि हो। १९६० मा क्युवाली फोटोग्राफर अल्बर्टो कोरडाले एउटा अन्त्येष्टिमा कब्जा गरे। गुरिल्लियो हीरोइको, वा “वीर गुरिल्ला” शीर्षकको तस्बिर १९६७ मा गुवेरालाई फाँसी दिएपछि प्रकाशित गरिएको थियो र क्रान्तिको प्रतीकको रूपमा विस्फोट भयो। आज, छवि यसको ऐतिहासिक, सामाजिक र राजनैतिक प्रसंगबाट धेरै नै फाटेको छ। यसलाई मूलधारको समाजको बिरूद्ध विद्रोहको प्रतीकको रूपमा हेरिएको छ, तर साम्यवाद र हिंसात्मक क्रान्तिको मूल अर्थ बिर्सिएको छ। “चे गुएवरा: क्रान्तिकारी र आइकन” र २००८ को डकुमेन्टरी शेभोलनको निर्देशन, प्रसिद्ध फोटोको आइकोग्राफीको बारेमा।गुवाराले क्युबाको सियरा मास्ट्रा क्षेत्रमा गेरिला फौजको कमान्डर क्युवाली क्रान्तिसम्म पुग्न वर्षौं बित्यो। चे गुएवराको सम्बन्धमा सबैभन्दा ठूलो विरोधाभास तथ्य यो हो कि उहाँ आफ्नो क्रान्तिकारी कार्यहरू मध्ये कुनै पनि सफल कहिल्यै नभए पनि, अन्तिम क्रान्तिकारी मानिन्छ।
पौराणिक
-चे गुएवाराको मृत्युको ५०औं वार्षिकोत्सव मनाउने एउटा आयरिश हुलाक टिकटले क्युबाली-अमेरिकीहरूको उत्तेजना जगायो।शक्तिशाली लडाकू चेको लागि क्युवालीहरूले चेलाई नायकको रूपमा सम्मान गरे ।उनीहरूले चे गुएवरा चित्रण बैंक नोट एक तीन पेसो बैंकनोटको साथ सम्मानित गरे ।

गजेन्द्र मल्ल भिन्टेज कलेज अफ होटल एण्ड टुरिजम म्यानेजमेन्टका प्रिन्सिपल हुन ।

२०७७ जेष्ठ २६, सोमबार प्रकाशित

निरन्तर समाचारको लागि तपाई हामीसँग फेसबुक / ट्विटरमायुट्युवमा पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।