एक मानिस जससँग शौक र जोश

|

भिन्टेज कलेज अफ होटल एण्ड टुरिजम म्यानेजमेन्टका प्रिन्सिपल हुन गजेन्द्र मल्ल उर्फ सुदीप मल्ल । साथै नेपालगन्जमा रहेको खनाल होटेलका खाना र पेय प्रबन्धक रुपमा १ बर्ष कार्यरत रहनु भएको थियो । उनीसँग आतिथ्य क्षेत्रको राष्ट्रिय तथा अन्तरराष्ट्रिय लामो अनुभव छ र कफी विशेषज्ञ पनि हुन् र राष्ट्रिय र अन्तरराष्ट्रिय एक्सपोजर अनुभवको २ दशक रहेको छ । उहाँसग गरिएको सक्षिप्त भलाकुसारी ।

१. तपाईंलाई कहिले थाहा भयो कि तपाईं गम्भीरतापूर्वक उत्साहित हुनुहुन्छ ?

-गम्भीर बन्ने कुरा शौकहरूमा गम्भीर गल्ती हो । यो एक कुख्यात हो कि कुनै शौक या त तर्कसंगत औचित्य खोज्न वा आवश्यक छैन । यो गर्न इच्छा पर्याप्त कारण पर्याप्त छ ।

२.के रुचिहरू श्रम र फुर्सतको समयको बीचको सम्बन्ध तोड्न सफल हुन्छन् ?

-अवश्य , हाम्रो रुचिहरू र शौकले हामी र हाम्रो संसारको बारेमा ठूलो सम्झौता बताउँछ । हामी कसरी अरूलाई आफ्नो जीवन प्रस्तुत गर्ने छनौट गर्ने बारेमा मुक्त समयको बोझो, अपेक्षा–मालवाहक प्रकृति बारे : ढिलो पूँजीवादी समाजमा उत्पादकत्वको सम्भावनासँग हाम्रो फिसलन सम्बन्धको बारेमा रुचि । हाम्रो अस्तित्वको कुना हो जुनमा हामी नियन्त्रणको प्रभाव पाउँछौं ।

३.तपाईंको जीवनमा तपाईंको उपलब्धिहरू ?

-धेरै छन् ,विद्यार्थी जीवनबाट केही उल्लेखनीय यसप्रकारका रहेका छन् ।
जीसीसी (खाडी देश परिषद) निवामा (ल्ष्खभब) उचाई
बिक्रीको बृद्धि (२००६,२००७ र २००८
वर्षको सर्वश्रेष्ठ व्यक्तित्व (२००९ ,कतार
वर्षको सर्वश्रेष्ठ बहिर्गमन विद्यार्थी( २०१५ , बंगलोर, भारत

४.तपाईको कामका अनुभवहरु ?
-खुद्रा पसल , ग्राहक सेवा र बिक्री ,विभागीय भण्डार (आतिथ्य उद्योग मारियट होटल, मलेशिया ) वातावरणमा मैले १० बर्षको अधिक कार्य अनुभव प्राप्त गरेको छु, जहाँ मैले दुबै सेवा र बिक्रीको अपेक्षाहरू र लक्ष्यहरू पार गरे।मेरो कामको दृष्टिकोण मेरो विश्वासमा आधारित छ कि कडा परिश्रम, सेवा उत्कृष्टता, सहयोगी शैली र व्यक्तिगत पहल सफल हुन सर्वोपरि इच्छा हो। दुबई, कतार, मलेशिया, बंगलोर, भारत ,नेपाल पर्यटन र आतिथ्य । पर्यटन र आतिथ्य नेपालको विदेशी मुद्रा राजस्वको मुख्य स्रोत हो, तिनीहरूलाई शिक्षा दिन कुनै चुनौती छ ।

मलाई व्यक्तिगत रूपमा लाग्छ कि आतिथ्य एक मात्र क्षेत्र हो जहाँ तपाईं यति धेरै अनौंठो व्यक्तिहरू भेट्नुहुन्छ, नयाँ संस्कृति सिक्नुहुन्छ र नयाँ खाना बानीहरू सिक्नुहुन्छ । तिनीहरू अधिक पेशेवर हुनुपर्दछ, कर्पोरेट संस्कृति सिकाउनु पर्ने हुन्छ र एक्सपोजर उनीहरूलाई दिनु पर्ने हुन्छ । र उहि समयमा उनीहरूसँग होटेलको केहि समूहहरूसँग सम्झौता हुनुपर्दछ जहाँ केही ठोस कदम चाल्न सकिन्छ ।

५. तपाईंको रुचि के के छन् ?

-पुरानो सिक्का मुद्रा संग्रह , पुस्तक पढ्ने, गीतकार , पुस्तकहरु संग्रह, विदेशी मुद्रा संग्रह,यात्रा, संगीत सुन्न, इन्टर्नेट ब्राउजि र शपिंग,पैदल यात्रा, कलम संग्रह, चित्रकला, फोटोग्राफी,लेख लेखन, प्राचीन बस्तु संग्रह, पोष्ट कार्ड संग्रह,नयाँ खाना पकाउँदै , चलचित्र संग्रह, उडान (यातायात) र चलचित्र टिकट संग्रह , भ्रमण ,फुटबल खेल्न

६.बन्दाबन्दीमा तपाईं कुन पुस्तक अध्ययन गर्नुभयो ?

-जीवनी ( नेलसन मण्डेला , चार्ली चैनपाइन , चे गुवेरा ,एनी फ्रान्क ,नेपाली इतिहास( बालचन्द्र शर्मा) र समाचार र पत्रिकाहरु ।

७.विदेश भ्रमणहरु ?
-दुबई, कतार, मलेशिया, थाईल्यान्ड, श्रीलंका, पाकिस्तान, भारत ,नेपाल

८ .मनपर्ने लेखक ?
-फ्योडर दोस्तोभस्की , एन्टोन चेखोभ , म्याक्सिम गोर्की,पारिजात , लक्ष्मी प्रसाद देवकोटा, सिडनी शेल्डन,

९.मनपर्ने व्यक्तित्व?
-मदर टेरेसा र अल्बर्ट एनिस्टिन

१०.मनपर्ने पेय ?
-अमेरिकनो कफी (हाइलैंड बीन्स )

११ .मनपर्ने चलचित्र?
-द नोट बुक , मौलिन रुज , अनान्द

१२.कस्तो प्रकारको भविष्यमहामारी पछि निर्भर गर्दछ ?

-नेपाल एक कृषि देश हो जुन ६६ प्रतिशत मानिस प्रत्यक्ष खेतीमा संलग्न छन् । नेपाल सरकारले युवा उद्यमीहरूको लागि ूस्थिरता, निश्चित र सुरक्षा प्रदान गर्नु पर्दछ । मलाई विश्वास छ कि कृषिको भविष्य युवा किसानहरूको हातमा छ र स्मार्ट र आधुनिक खेती प्रविधिको सहयोगमा। व्यापार अर्थशास्त्र विश्वव्यापी म्याक्रो मोडेल र विश्लेषकहरूको अपेक्षानुसार २०२० सम्ममा बेरोजगारी दर ३÷६ प्रतिशत पुग्ने अपेक्षा गरिएको छ । आर्थिक अवसरहरू थोरै बीचमा छन्।

१३.संसारलाई कुनै सन्देश ?
-हामी वर्तमान महामारीको स्थितिमा सकारात्मक हुनु आवश्यक छ, आँधीबेहरीले मानिसलाई बलियो बनाउँदछ र सँधैको लागि कहिल्यै रहँदैन । म विश्वास गर्दछु कि हामीले सामना गर्ने सबै चुनौतीहरू यहाँ केहि सिकाउनको लागि हो । मेरो लागि, म वास्तवमै केमा महत्ववपूर्ण छ भनेर केन्द्रित गर्दैछु । धीमा गर्दै र मेरो अन्र्तज्ञानले मलाई निर्णयहरूमा मार्गदर्शन गर्न दिइरहेको छ किनभने मलाई कोरोना भाईरस पागलपनको परिणामको रूपमा लिन बाध्य पारिएको छ ।

२०७७ जेष्ठ १४, बुधबार प्रकाशित

निरन्तर समाचारको लागि तपाई हामीसँग फेसबुक / ट्विटरमायुट्युवमा पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।