नाना चाचाले काठमाण्डौंमा आर्गनिक खाद्यवस्तुको बजारीकरण गर्दै

|

काठमाण्डौं । आफ्नो समृद्ध साँस्कृतिक सम्पदा र विविध कृषि अभ्यासका लागि परिचित नेपालले आँप पर्वलाई ठूलो उत्साहका साथ मनाउने गरेको छ । यो वार्षिक कार्यक्रम नेपाली खाना र संस्कृतिमा विशेष स्थान राख्ने फल नेपालमा आँप पर्व एक जीवन्त उत्सव हो जुन यो स्वादिष्ट फलको रुपमा प्रशंसा गरिन्छ । यो एक सांस्कृतिक र सामाजिक कार्यक्रम हो । जसले समुदायहरूलाई एकसाथ ल्याउँछ, स्थानीय कृषिलाई समर्थन गर्दछ र नेपालको समृद्ध सम्पदालाई बढावा दिन्छ । चाहे तपाईं आँपको प्रेमी होस् वा सांस्कृतिक उत्साही, यो पर्वले नेपाली जीवन र परम्पराको सारलाई समात्ने एक अद्वितीय र रमाइलो अनुभव प्रदान गर्दछ ।
नाना चाचा दुर्गम गाउँ आमका गल्काका साना किसान र सीमान्तकृत महिलाहरूलाई सहयोग गर्ने उद्देश्यले, काँचो आँप र आँपको मसाला सोडाले बनाइने मीठो र खट्टा उर्फ खट्टा मिठा अचार हो।

नाना चाचाले दार्चुलाबाट साना किसानको बेसार, कैलालीको मुसुरोको दाल, कैलालीको कालो अमिलोको चुक, जुम्लाको ओखर, जुम्लाको मार्सी चामल, खैरो भाटमास, जुम्लाको सिमी आदि उत्पादन संकलन गरेर प्याक गरेर बिक्री गर्ने गरेको छ । तिनीहरू आगामी भविष्यमा चिया÷कफी पर्यटन पुनरुत्थान गर्न चाहन्छन् र उनीहरूलाई नेपाल सरकारको निकायसँगको सहकार्यमा दिगो पर्यटन र इकोटोरिज्मको हिस्सा बन्न मनपर्छ ।

गजेन्द्र मल्लले नेपालगन्जमा सन २०२१ मा पहिलो पटक चिया पर्यटन सुरु गरेका थिए । आँप पर्वले स्थानीय अर्थतन्त्रमा उल्लेख्य वृद्धि गर्नुका साथै यसले कृषकहरूलाई आफ्ना उत्पादनहरू उपभोक्ताहरूलाई सीधै बजारीकरण गर्न प्लेटफर्म प्रदान गर्दछ, जसले गर्दा बिचौलियाहरूलाई हटाउन र राम्रो नाफा सुनिश्चित गर्दछ । चाडपर्वमा पर्यटक र आगन्तुकहरूको भीडले खाना बिक्रेतादेखि हस्तकला बिक्रेताहरूसम्म स्थानीय व्यवसायहरूलाई पनि फाइदा पुग्ने नाना चाचा सह–संस्थापक नीता जीसी मल्लले बताउनुभयो ।

२०८१ असार १०, सोमबार प्रकाशित

निरन्तर समाचारको लागि तपाई हामीसँग फेसबुक / ट्विटरमायुट्युवमा पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।